מושבת סוכות על פסגת ארמון הנציב, מצפתל
קול קורא לקחת חלק בפסטיבל אוטופי-קהילתי בסוכות תשפ"ג

״התכנית היא ל'מושבת סוכות',״ מספרת אילנה לאביה ברומן, ״ שיבואו אליה יחידים או קבוצות. הם יבנו את הסוכות שלהם, ויחיו בהן שבעה ימים. אנשים יוכלו לבוא מכל העולם, בלי אשרות כניסה, בלי בדיקות משטרה, זה יהיה אזור פתוח. שבעה ימים הם יחיו כך בלב ירושלים. יֵצאו מהחיים הרגילים שלהם כדי ללמוד, לדון, לחשוב, לזכור. וגם לאכול ולשתות, להתפלל או לשיר, לאהוב... ולחיות על-פי החשיכה והזריחה, במובלעת הזאת של הזיכרון, בלב ירושלים..." (מיכל גוברין, הבזקים, עם עובד, 2002, ע"מ 133-132)
 מצפתל (מצפה – תל) הוא מצפה מדהים בדרום-מזרח ירושלים, המגשר בין שכונת ארמון הנציב, ושכונת ג'אבל מוכאבר ממנו ניתן להשקיף בפנורמה יחידה במינה של360, החל מהר הבית והעיר העתיקה, דרך הרי מואב, הר עזאזל, וים המלח, שנראה מהתל, עבוֹר להרודיון ממערב ומשם צפונה, לעיר החדשה.

  מושבת סוכות במצפתל הוא פרויקט שנולד מהמפגש של שלושה קולות: מיכל גוברין, מחברת הרומן ״הבזקים״, שהדמות הראשית בו, האדריכלית אילנה צוריאל, מתכננת אנטי-מונומנט לשלום, המורכב ממושבת־סוכות ארעית, במצפור הזה שברכס ארמון הנציב.
 ליוזמה זו הצטרפו קבוצת סלה-מנקה (לאה מאואס ודיאגו רוטמן), שעוסקת ביצירה ובחקר של סוכות באמצעות אמנות, וגורי, ראש קבוצת פעילים בשכונת תלפיות מזרח, שפועלת למען שימורו של התל, אותו הם כינו ״מצפתל״. המאבק לשימור נועד למנוע בנייה על גבי התל, ולהסב אותו למוקד מפגש קהילתי לתושבי השכונה ולאתר טבע עירוני.
 בימים אלה נדחתה תכנית בנייה על הגבעה, בזכות מאבק צבורי של תושבי השכונה ואזרחים. אך נמשך המאבק על הגנת המקום ונופו היחודי כאתר טבע עירוני. 
במסגרת האירוע בסוכות נקים את אותו אנטי-מונומנט עליו חלמה אילנה: מושבת סוכות בפסגת ארמון הנציב-המצפתל. 
 אנחנו מזמינים אתכן.ם לחלום ולבנות סוכה שלכם, כחלק ממושבת הסוכות. בימי הפסטיבל נקיים ערבי שיח, סיורים בסוכות, ארוחות משותפות ונעסוק בשאלות שמעסיקות את כל אחת ואחד מאיתנו, הקשורות לחג ולירושלים: ארעיות, פליטות, אירוח, חלום על בית קבע, אושפיזין.
הפסטיבל יתקיים בימים ראשון עד שלישי, 1-3.10,
 ט"ז- י"ח בתשרי בשעות אחרי הצהריים ועד הלילה. הקמת הסוכות תיערך ביום ראשון 1.10 החל משעות הצהריים

לאלו המעוניינות ומעוניינים להציע לבנות סוכה במושבת הסוכות, או להציע פעילות לפסטיבל, נא מלאו שאלון
[טלפון ומיילים לכיתוב כל המארגנים]


Back to Top